Əməyin Mühafizəsi Fənni Ve Uygulamada Alınan Önlemler

Əməyin mühafizəsi dersi görüyoruz ama uygulamada bana bu dersin gösterildiği üniversitenin inşaatında çok iyi tedbirler aldıklarından olsa gerek, çalışan işçilerden bazılarının akıbeti ölümle sonuçlanabiliyor.

Eğitim-öğretim yılı içerisinde üniversitenin içerisinde öğrencilerin sıklıkla kullandıkları bölgelerde inşaat işleri onlara göre normal bir şey herhalde. Ve ayrıca başka bir yerde bu inşaat işlerini çok kısa sürede bitebiliyorken nedense bizim üniversitede geçen yıldan beridir bitmek bilmedi bu işler. Fakat herşeye rağmen bunun sorumlusunun ölen işçiler olduğu belirtiliyor bir de utanılmadan.

Peki neden? Aman üniversitenin klası sarsılmasın. Bu yüzden olsa gerek işçi ölmeden önce alınması gereken önlem, öldükten sonra beline kemer bağlamak sureti ile alınmış oluyor.

Olabiler belke sağalar öldükten sonra beline kemer bağlanan işçi… Ölenle ölünmez ki arkadaş değil mi aman üniversite idarecilerimize bir zarar gelmesin…

Başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. İki yıl önce Topaz denilen şey buraya yeni geldiği zamanlarda onun merkezi kurulurken arkadaşla beraber sunucu için network sistemini kurmaktı işimiz. Sunucu odasındaki kabloları falan bir panele bağlamak, numaralandırmak, kablolara RJ-45 falan takmak işlerini falan yapıyorduk. Neyse bizden önce de elektrikçiler işlerini yapmışlar. Ve sunucu odasında sunucu için nazara alınmış dolabı bir köşeye yanaştırıyorduk ve ayağımızın altında yüksek gerginlikte iyi yalıtılmamış kablolar vardı ve ben bunlardan birisine yanlışlıkla dolabı taşırken bastım ve kıvılcım çıktı, hemen oradaki Sistem mühendisi abi koştu şalteri falan kapattı ve özellikle bana bir şey oldu mu olmadı mı onu sormuştu, tabi ben de korkmuştum biraz hani o kıvılcım ile falan belki de büyük bir hasara neden olmuşumdur falan diye. Ama abi bana özellikle dedi ki boşver dedi öenmli olan sana bir şey olmasın burada senin bir suçun yok ve sana teşekkür borçluyuz hatta bu belki daha büyük sorunlara da neden olabilirdi. Elektrikçi işini iyi yapmamış bu onun sorunu yüksek gerginlikte bir kablo bu şekilde izole edilmez ben elektrikçi gelince onu bir güzel azarlarım falan demişti. O an ben de mutlu olmuştum ve belki de büyük bir facianın önüne geçmiştim o anda. Çünkü bu daha büyük bir şekilde ve ofiste çalışan insanlarla dolu olduğu bir günde olsa idi çok büyük sorunlar olurdu.

Bu konularda yani güvenlik konusunda herkese ayrı bir iş düşüyor demek ki. Herkes görevini usulünce düzgün bir şekilde yerine getirse sorunlar olmaz belki de. Mesela biz bu derste elektrik konusunda binalarda topraklama falan olması gerektiği öğretiliyor bize. Ama gel görelim uygulamada kaç bina da topraklama mevcut? Ben daha yaşadığım evlerde topraklama namına bir şey görmedim. Bir problem olup da elektrikçi çağırdığımda onlara da dile getirdim. Onların da bana dedikleri şu oldu: Düz deyirsen qaqaş ele olmalıdı. Lafta var ama uygulamada yok. Satılan ara kablolara falan bakıyorsun evleri geçtim o kablolarda bile topraklama sistemi mevcut değil.

Mesela gece vakti evde elektriğin kesilir ama devletin bir tane nöbetçisi olmaz ki aradığında gelsin senin problemini çözsün. Tamam yüksek gerilim için nöbetçisi var ama o adam da gelmiyor ki tanıdığın falan değilse problemini çözmeye. Zorla yalvarma ile gece donarız falan demelerle geldiğinde dahi. Diyor ki men yüksek gerginliğe baxıram menim bunlardan başım çıxmır amma yene de gelmişem eyleyerem…