İyilik Yap Denize At…

Her şeyi yazmak kolaydır da yaşamak zordur. Bir şeyler yazılır, bir şeyler anlatılır. Bunlar kolaydır. Birbirine teselli verir yeri gelir insanlar bu da geçer derler. Ama öyle söylendiği kadar kolay geçer mi? Bu yüzdendir insanlar yeri gelir benden onu teselli etmemi isterler. Ama ben teselli edemem kimseyi. Çünkü biliyorum ki bu da geçer demekle hiçbir şey kolaylaşmıyor. Ancak lafta oluyor. Çekilmesi gereken acı yine çekiliyor.
Öyle değişmeye çalışırsın, öyle yetiştirirsin bazen kendini zannedersin ki artık böyle olursan kimse seni kıramaz. Ama her defasında bunun da bir yanılgı olduğunu anlamak zorunda kalırsın.
Umursamadan yaşamak istersin hayatı ama hayat seni dürter durur: Olmaz böyle umursamak lazım onların da kalbi var onlar da kırılabilir. Dinlemeye karar verirsin onu ve insanları umursar olursun. Artık kendini bile düşünmez olursun. Düşünülesi bir şey varsa o da onların iyi olmasıdır. Sen onları güldürürsün, iyi davranmaya çalışırsın. Öyle devam eder ve alışırsın ki buna. Artık insanlar senin için konuşmaya başlarlar: Bak o ne kadar iyi birisi falan derler. Şuna yardım ediyor buna yardım ediyor. Bak vakit ayırıyor. Bak şuna onu arkadaşını teselli ediyor. Felek öyle acımasızdır ki yine döner durur da ama senin için dönmez adeta. Artık şunlarla yüzyüze kalırsın ve buradan da vurmuş olur sana: Sen karşılık beklemeden yaparsın her şeyi ama aynı durumda sen olursun bir gün. Senden karşılık beklenir. Aldırmazsın. Herkese vakit ayırırsın da bir türlü kendine vakit ayıramazsın. Bunu bildiğin halde olduğun gibi devam edersin yine iyisindir sen insanların gözünde. Aldırmazsın. Ama öyle bir zaman olur ve karar verirsin bugün benim günüm şu an benim anım. Fakat yine öyle bir şey olur ki bu da alınmaz. Çünkü diyemezsin karşındakine bunu. Onun sana ihtiyacı vardır. Her ne kadar sen her daim karşındakini düşünüyor olsan da bir gün bile olsun bunun aksini yapazsın. İstemeyerek de olsa yine olmaz. Çünkü istemeyerek bile yapsan bunun aksini. Ne olur biliyor musun? Her şey bir anda siliniverir. Her şey bir anda önemsiz oluverir. Artık sen yine karşılık beklemezsin ve dile getirmezsin ama üzülürsün meğer ben ne kadar fedakarlık etmişim? Bunun için miydi? Her şey bir defada unutuluversin diye miydi? Hani sen başkaları gibi de değilsindir iyi insansan. Yaptığın iyilikleri unutursun hep ve başkalarının seni kırdığı zamanları da unutursun ve bu durumda karşındaki gibi olamazsın da. İçinden gelmese bile kırıldığında demek istersin ki. Ya aslında öyle değildi böyle idi. Neden anlamıyorsun beni?… Neden mi anlamıyor cevap vereyim: Karşındaki senin onu düşündüğün vakitlerde sadece o anlık sana ihtiyacı varmış gibi davranıyordu. Sen onu düşünüyorken bile onun için senin yaptığın iyiliğin bile bir önemi yoktu. Karşındaki sadece kendi çıkarlarını düşünüyordu. Sana kendi çıkarı için ihtiyacı vardı. Onun samimiyeti sadece istediğini elde edene kadardı. Onsuz da o sonra unutup gitmişti ona yapılanı. Sadece sen kendi kendini mutlu ediyordun kendi iç dünyanda. Bak arkadaşıma bir faydam dokundu diye.
Sen unutmazsın sana yapılan iyilikleri ama başkaları unutur. Çünkü sen iyisinya başkası sana iyilik yaptı ise senin de ona bir gün bir iyilik yapman lazımdır… Kötülükleri de unutursun, affedersin. Çünkü sen iyisindir. Karşındaki de iyidir kendi çapında o yüzden yaptığı kötülüğü affettirene kadar ufacık bir süre çırpınır senin karşında ki bu da senin gibi iyi birisini kaybetmek istememesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü o da çok iyi bilmektedir ki. Seninle arasını iyi tutarsa gün olacak sen ona zor durumda koşacaksındır. Fakat senin zor durumlarından onun haberi bile yoktur. Sen hissedersin, hissetmeye çalışırsın başkası ne durumda anlamaya çalışırsın nasıl bir ruh hali içerisinde ama insanlığın büyük bir çoğunluğu için duygulardan, hislerden uzaklaşmaya sadece istediğini elde etmek odaklı yaşamaya doğru bir yol almaktadır, işler zorlaşmaktadır. Acaba senin de onlara ayak uydurup onlar gibi mi yaşaman lazımdır?(Bu en kolayıdır. Hayat güllük gülistanlık geçecektir. Ama ya son nefes?) Yoksa ne kadar zorlaşsada direnmen mi lazımdır bu yola karşı?